Akademia Judo Poznań jako drugi klub w Polsce zajmuje się prowadzeniem treningów dla dzieci niepełnosprawnych. Do tej pory w całej Polsce, osoby niepełnosprawne intelektualnie mogły uprawiać judo tylko w odległym Elblągu. Od tego roku, dzięki Akademii Judo jest to możliwe również w Poznaniu.

 

Wśród wielu dyscyplin sportowych uprawianych przez osoby niepełnosprawne na całym świecie, swoje miejsce znalazło również judo, które uprawiane jest w ramach Paraolimpiady przez osoby niewidome oraz w ramach Olimpiad Specjalnych (jako dyscyplina ubiegająca się o włączenie do Olimpiad Specjalnych Polska), przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Na treningach oprócz poznawania wielu technik stosowanych w walce oraz odkrywania bogatej historii i podstaw filozoficznych judo, dzieci mają okazję również świetnie się bawić, praktykować ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjnej oraz uczyć się jak pomagać innym.

 

Dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu, w miniony wtorek (21.06.2011r.) odbył się pokaz judo połączony z treningiem dla chętnych uczniów. Ponad setka dzieci miała okazję przyglądać się efektownie wykonywanym przez zawodniczki Klubu, techniki rzutów i chwytów. Po głównym pokazie ponad dwadzieścioro chętnych wzięło udział w dwóch treningach, podczas których wszyscy mieli okazję (i odwagęJ) spróbować na samych sobie trzymań oraz rzutów. Wśród atmosfery wspaniałej zabawy, pod koniec treningu przeprowadzony został mini turniej, którego zwycięzcami zostali oczywiście, zgodnie z ideą ruchu Olimpiad Specjalnych, wszyscy uczestnicy. Każdy otrzymał od Klubu mały upominek, upamiętniający pierwszą przygodę z judo, przepełnioną wspaniałą zabawą, uśmiechem i dobrym humorem.